Get Adobe Flash player

Znajdź nas na Facebooku

Spoleczność

Tagi

Zaproszenie na YAPĘ 2012 (program)

YAPA nie jest jedyną imprezą z muzyką turystyczną i poetycką w Polsce. Takich jest wiele. Ale na pewno jest jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna i nie dająca się pomylić z niczym innym. Co roku w połowie marca gromadzi na trzy dni w Łodzi wszelkiej maści ludzi: wykonawców, wolontariuszy i publiczność, którzy chcą spotkać się, żeby pograć, pośpiewać i posłuchać. Łączy ich zamiłowanie do wszelkiego typu form przemieszczania się. Ludzie Ci włóczą się po górach, połoninach, jeziorach, morzach i… różnorakich przeglądach i festiwalach także.

To właśnie publiczność wyróżnia Yapę spośród wielu innych imprez. Publiczność śpiewa razem z wykonawcami, wyraża bardzo głośny aplauz przy użyciu strun głosowych, gwizdków, budzików, syren strażackich i czego się da. Równie głośno potrafi wyrazić niezadowolenie z nudzących konferansjerów czy zespołów – potrafi skutecznie ich zagłuszyć a nawet skłonić do zejścia ze sceny. Jednak najczęściej pokazuje jak wspaniale można się bawić siedząc przez trzy dni na twardych i ciasnych ławeczkach, w dusznej sali gimnastycznej przerobionej przez dzielny serwis na salę koncertową (podobno nie ma ryzyka pożaru, ponieważ ilość tlenu jest znikoma – tak zażartował sobie niegdyś jeden ze strażaków).

Historia Yapy sięga roku 1974 – wtedy to Wojtek Hempel, po sukcesie grupy Płazików na III Bazunie (wystąpili w konkursie z piosenką „Grosza nie mam”) wpadł na pomysł stworzenia podobnego przeglądu w Łodzi. Dlaczego Yapa? Skąd ta nazwa? Wymyślił ją pierwszy konferansjer Janusz „Mayta” Majewski, którego zainspirowała rycina medyczna będąca na plakacie przeglądu. Publiczność przyjęła nazwę z entuzjazmem.

Z wielu artystów, którzy w pierwszych latach istnienia przeglądu stawali przed yapową publicznością, niejeden na stałe wszedł do kanonu piosenki turystycznej i poetyckiej. Pierwsze kroki na Yapie stawiali między innymi Jerzy Filar, Elżbieta Adamiak, Olek Grotowski, Wolna Grupa Bukowina, EKT Gdynia, Pod Strzechą, Wołosatki, Robert Kasprzycki, Dom o Zielonych Progach i wiele innych. Co roku pojawiają się nowi wykonawcy. Przez te 36 edycji na Yapie zaistniała całkiem spora liczba znanych dziś i lubianych zespołów.

Od początku Yapa jest organizowana przez studentów. Od samego początku związany był z nią Studencki Klub Turystyczny PŁazik oraz Studenckie Radio Żak, potem dołączyło również Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi.

 

Program OSPPT Yapa 2012:

Piątek, 9 marca, godz. 19, Koncert Konkursowy,  prowadzenie: Tomasz Lewandowski

Jerzy Bożyk

Konkurs – 4 razy w roku, Gwiazdy z Zagranicy, Tomek Krzymiński, Bez Lipy

Basia Beuth z zespołem

Tomasz Lewandowski

Konkurs – Nad porami roku, Maciek Baranowski z zespołem, Pod Wiatr, Pieprzyk

Słodki Całus od Buby

 

Sobota, 10 marca, godz. 12, Koncert Konkursowy, prowadzenie: Maciej Trojanowski

Dom o Zielonych Progach

Konkurs – Drugie Piętro, Caraboo, Dusza we mgle, Po Drugiej Stronie Ulicy, Formacja Opowieści Kameralnych, Klucz od Kilwatera, Jednym Słowem, Latający Dywan, Kapsander

 

Sobota, 10 marca, godz. 19, Koncert Nocny, prowadzenie: Bartek Zgorzelski

(uwaga! Będzie rozdawany specjalny, tajemniczy i frapujący gadżet ufundowany przez

Politechnikę Łódzką, a zaprojektowany przez dr Annę Wrzesień!)

Janusz Strąkowski

Adam Drąg

Plateau – Projekt Grechuta

Bez Jacka

Do góry dnem

Cisza jak ta

Leonard Luter

Siostry Kępisty – I miejsce Yapa 2011

Kuśka Brothers

 

Niedziela, 11 marca, godz. 13 – Koncert Laureatów, prowadzenie: Jacek Daszyński

Ogłoszenie werdyktu Jury

Chwila Nieuwagi i Egon Alter

Laureaci

Grupa Nijak

 

Więcej informacji na stronie organizatorów YAPY .

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • MySpace
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Grono.net
 • Wykop
 • co-robie
 • Forumowisko

Łagodna Lista Przebojów
w czwartki od 20:00
na antenie Radia Aspekt

Kraina Łagodności TV

Archiwum