Get Adobe Flash player

Znajdź nas na Facebooku

Spoleczność

Tagi

O tym jak trzy kropkowe dni złożyły się w tym roku w genialny głuchołaski trzykropek. (fotorelacja)

Brązdniało, a ślizkrętu krzty, świdrokręciały wśród dróżbały (cytat z polskiego przekładu Jabberwocky Lewisa Carola)  – chciałoby się rzec kiedy myślę o pogodzie na Kropce.  Deszcz wisiał nad głowami widzów i artystów od początku, począwszy od prognoz pogody, które jadących do Głuchołazów nie nastrajały optymistycznie, aż po ciężkie chmury, które witały nas już na miejscu. A jednak podczas koncertów nie spadła kropla deszczu i mogliśmy z radością cieszyć uszy Kropkową muzyczną ucztą


A muzycznych i towarzyskich doznań nie brakowało, już PUCHowe (tegoroczny konkurs nosił bowiem nazwę Przeglądu Utworów z Charakterem)  przesłuchania konkursowe okazały się być niezłą ucztą dla oka i ucha.  Jury tegorocznego konkursu miało prawdziwe bogactwo urodzaju i musiało wybierać, co cieszy spośród artystów bardzo różnorodnych. Werdykt publikowaliśmy już w naszym serwisie zaraz po zakończeniu festiwalu tutaj, ale spośród artystów konkursowych, a tylko mimochodem wymienionych w podsumowaniu konkursu moją uwagę zwrócił niezwykle klimatyczny zespół Moon Eyes i wyróżniona Katarzyna Brzozowska, która swoim głosem i interpretacją z łatwością przykuła całą uwagę publiczności i której piosenkę „Śnisz mi się obco” ze świetnym tekstem Leśmiana nucę czasem do dziś. Zasadniczo werdykt jury nie był chyba dla uczestników i publiczności wielkim zaskoczeniem, stawiając na jednym podium zespoły Jednym Słowem, Nie po drodze i warszawskiego barda Mateusza Rulskiego-Bożka – pokazywał świetnie jaka różnorodność styli i gatunków gościła na deskach kropkowej sceny. Z jednej strony strasznie to cieszy z drugiej może zaskakiwać, że na festiwalach piosenki bądź co bądź turystycznej pojawia się coraz więcej różnorodnych stylistycznie wykonawców. Nie zabrakło bowiem w PUCHu, akcentów folkowych, kabaretowych i poetyckich.

fot. Joanna Bród

 


Poza konkursowymi zmaganiami, licznie przybyła publiczność miała również okazję uczestniczyć w niezwykłej muzycznej uczcie. Tym co odróżnia Kropkę od podobnych imprez jest wynikająca z bliskości geograficznej próba łączenia kultur, mieliśmy więc niepowtarzalną zdaje się okazję posłuchać  na festiwalowej scenie artystów zza czeskiej i słowackiej granicy. Bluegrass Nova, Robo Hulej a Spod Budina, Sluníčko i Candy Floss dały nam mały przedsmak tego co wydarzyło się zaraz po Kropce – czyli Trampskiej Hudby – festiwalu czeskiej piosenki turystycznej. Nie ukrywam jednak, że tym co najbardziej cieszyło na scenie to obecność wielu znakomitych gwiazd polskiej sceny – koncerty Staszka Sojki, Grupy Bohema, Federacji Bardów Lubelskich, Tadeusza Woźniaka, Leszka Kopcia czy Na Bani rozgrzały mile publikę pod kropkową sceną. Na tym tle nieco rozczarował mnie osobiście jedynie koncert Renaty Przemyk, który pomimo niezaprzeczalnych walorów artystycznych i wysokiego poziomu muzycznego, klimatem znacznie odstawał od pozostałych. Zdecydowanie najlepszy koncert jaki widziałem w tym roku dał z pewnością Piotr Bukartyk, któremu na scenie nie przeszkadzała ani późna pora, ani pęknięta struna w gitarze. Żywiolowość, autentyczność i swoiste poczucie humoru oczarowały publikę i sprawiły, że w sobotni wieczór marzyliśmy tylko o tym aby impreza się nie kończyła. Brawo.

Warto podkreślić również niezwykły klimat tworzony przez organizatorów na Kropce. Perfekcyjna organizacja. Wolontariusze chętni do niesienia pomocy, świetna urokliwa lokalizacja imprezy to wszystko złożyło się na imprezę niemalże idealną. Brawo!

Kropka poza znaczącą na festiwalowej mapie Polski, imprezą muzyczną jest niepowtarzalną okazją do spotkania z dobrymi starymi znajomymi i dobrymi nowymi znajomymi. Nocne śpiewy i niedokończone dyskusje w Amorku, klimat biwakowego ogniska, połączony z naprawdę rzetelnie i profesjonalnie poprowadzonymi koncertami sprawia, że na przyszłoroczną Kropkę chcę jechać już dziś. I o to właśnie w Krainie Łagodności chodzi.  Cieszę się więc, że mogliśmy w tym roku jako patroni medialni wesprzeć tę zacną imprezę. Do zobaczenia za rok!

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • MySpace
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Grono.net
 • Wykop
 • co-robie
 • Forumowisko

Łagodna Lista Przebojów
w czwartki od 20:00
na antenie Radia Aspekt

Kraina Łagodności TV

Archiwum