Get Adobe Flash player

Znajdź nas na Facebooku

Spoleczność

Tagi

Nocnik w Łęczycy 2012 – Mateusza relacja subiektywna

Czas i miejsce – piątek i sobota 6-7 lipca 2012, trawiasty dziedziniec Zamku Królewskiego w Łęczycy. Całkowicie zamknięty, wejście przez jedyną bramę. Wstęp płatny, ale za to co dobre trzeba płacić. No i bilet odfiltrowuje potencjalnych awanturników.

Klimat – znakomity – wszyscy, którzy przyszli, są gośćmi Nocnika, poczucie wspólnoty wisi w powietrzu, jak burza, która na pewno się skropli. Choć piwo leje się strumieniami, nie ma (tam, gdzie patrzę) żadnych tarć. Jest smarowanie, miłość, szmaragd i krokodyl, ogólne ajlawju i bez bólu. Był także pan poseł z fryzurą na krokodyla!

Organizacja:

– Organizatorzy serdeczni i pomoc niosący na srebrnym półmisku (ech, znaleźć w sobie Salomeę). Płynność działania, szybkie decyzje w sytuacjach zwrotnych, słowem szacunek i czapki z głów. Na miejscu dwa wodopoje gastronomiczne (piwo za czwórkę) z parasolami i przytulną piwniczką – plus kuchnia polowa z darmową kwaśnicą, czyli kapuśniakiem. Nocleg w dwóch opcjach – bezpłatny i płatny w warunkach przyzwoitych, a jak na festiwal to nawet przytulnych, bo w bursie z dywanem na podłodze i przyjemnymi sanitariatami. Na placu boju czyste! tojtoje w liczbie optymalnej oraz dwa przenośne uwywalkowce-tojtojowce, jakich świat nie widział, to znaczy ja nie widziałem.  Bomba.  Słowem – organizacja dopięta na ostatni guzik.

 

– Nagłośnienie – niektóre formacje brzmiały świetnie, a inne, powiedzmy, bardziej jak z nocnika. Ale nic dziwnego – akustycy mieli wypasiony cyfrowy mikser, którego opanowanie każdemu przychodzi z trudem. Tam są takie przyciski i suwaki – kiedy się któryś naciśnie, albo przesunie, to z dźwiękiem się coś dzieje, albo nie – zwariować można! Tego sprzętu nie da się obsłużyć inaczej, niż na chybił-trafił. Nic dziwnego, że nie uciekli też przed dość częstymi sprzężeniami. Insza inszość, że festiwal tak intensywny, długi i z tak wielkim przerobem różnych wykonawców na godzinę jest dla nagłośnieniowców naprawdę morderczą walką, powiedziałbym – Termopilami. A, no i nie pozwolili kilowatom usmażyć publiczności, kiedy z nieba spadł potop. Więc w sumie – nieźle. Zresztą, kto słyszał w całości dobrze zrealizowany dźwiękowo festiwal w Polsce? O, już widzę ten las rąk… No właśnie. Nic się nie stało, Polacy, nic się nie stało!

 

Skoro nocnik, no to: „SRU!” (Oficjalne zawołanie festiwalu) – dzień pierwszy:

 

Piątek, 6 lipca 2012

Koncert „Wspomnień Czar”, godz. 20:00

– Bar w Beskidzie BEŁT i Przyjaciele
– Tomasz Drachal
– Janusz Strąkowski
– 4 Razy w roku
– COFFEINA
– Drużyna Wawrzyna

[easyrotator]erc_75_1342450212[/easyrotator]

 

Mini-relacja ze strony internetowej Nocnika http://nocnik.art.pl, która jest kopalnią informacji na temat festiwalu:

 

Lekko opóźniony Koncert Gwiazd rozpoczął swoim występem zespół Bar w Beskidzie BEŁT i Przyjaciele, który dzięki głośnemu aplauzowi publiczności pewnym krokiem przekroczył próg sceny. Prezentowane przez nich utwory idealnie wprowadziły zgromadzoną publiczność w odpowiedni nastrój, mając na celu rozbawić i odpowiednio nastroić do tego, co czeka wszystkich w niedalekiej przyszłości.

Długo nie musieliśmy czekać na kolejnego wykonawcę, zespół 4 razy w roku, który od razu zjednał sobie zgromadzonych gości. Gdyby ktokolwiek nie wiedział, odpowiadamy z miejsca – tak, to możliwe, aby trójka (a w zasadzie czwórka) ludzi rozbujała wszystkich zgromadzonych w murach zamku słuchaczy. Zaprezentowali takie piosenki, jak  „Nad ranem” czy „Romans”, który – jak sama nazwa wskazuje – zaowocował długim występem. Bo czyż  nie można nie zakochać się w ludziach, którzy „starzeją się wraz z Nocnikiem”?

Tomasz Drachal ukołysał publiczność rzadko spotykaną nutą, nieco spokojniejszą niż wcześniej prezentujący się wykonawcy, jednak gromkie brawa jakie zebrał świadczą o wysokim kunszcie artysty, wielokrotnie nagrodzonego przy okazji VII OPPT Nocnika 2011.

 

 

Zaraz po Tomaszu Drachalu scenę okupował Janusz Strąkowski, od zawsze poruszający się w klimatach piosenki turystycznej. Wolno zapadający zmrok nadał jego występowi charakterystycznego klimatu, który dało się wyczuć z dużej odległości. Jego piosenki odpowiednio rozbujały fanów, co przełożyło się m.in. na miarowe poruszanie zgromadzonymi głowami, rękami i innymi  (w niektórych przypadkach dosyć mocno już znieczulonymi) częściami ciała.

Chwilę później za wiosła złapali weterani muzycznej sceny, grupa Coffeina, która do Łęczycy przybywa co najmniej raz w roku. Mimo wielu zmian w składzie, ich trzon pozostał nienaruszony – Krzysztof Ochnio – śpiew, bas, Andrzej Skuza – gitara, Artur Hołuszko – mandolina / gitara, oraz Beneq. I uwierzcie na słowo – ta czwórka nie dała odpocząć Nocnikowiczom. Podskakujący, robiący węża tłum był wystarczającym dowodem na to, że ów band jest uwielbiany przez łęczycką brać. Z niechęcią wszyscy żegnaliśmy ich schodzących z podwyższenia.

Przyszedł wreszcie czas na ostatni z zaplanowanych koncertów – Drużynę Wawrzyna, która była swoistą wisienką na torcie, przez pryzmat której można postrzegać trwający Festiwal. Zespół urzekał piosenkami, doskonale znanymi publice, dzięki czemu kontakt ze zgromadzonymi wokół sceny ludźmi, był na swój sposób wyjątkowy. Wszyscy bawili się wyśmienicie.

 

 

Sobota, 7 lipca 2012

V PPT miniNOCNIK 2012, godz. 10:00 – 14:00

 

Konkurs dla dzieci i młodszej młodzieży – dla dzieci i ich rodziców prawdziwa uczta, ja też ten konkurs jakoś przeżyłem, zaś publiczność dorosłego nocnika, która przyszła wcześniej mogła się napić piwa i posłuchać, w jakich trudach wykuwa się pieśń. Zresztą było i kogo chwalić – werdykt mówi:

 

Protokół z posiedzenia Jury V PPT miniNOCNIK 2012

Przedszkola

– I MIEJSCE – Nikodem Turkiewicz

– II MIEJSCE – Kuba Kamiński

– III MIEJSCE – Maja Pirowska

– WYRÓŻNIENIE – Maciej Urbański

 

Szkoły podstawowe

– I MIEJSCE – Malwina Wojciechowska

– II MIEJSCE – Magdalena Malik

– III MIEJSCE – Ola Chrzanowska

– I WYRÓŻNIENIE – Zespół Czterolistna Koniczyna

– II WYRÓŻNIENIE – Krzysztof Kowalski

 

Gimnazja

– I MIEJSCE – Aleksandra Gwadera z Tomaszowa Mazowieckiego

– II MIEJSCE – Zespół „Nutelki” z Gimnazjum w Koszalinie

– III MIEJSCE – Zespół „Pójdźki” z Gimnazjum w Daszynie

– WYRÓŻNIENIE – Zespół Szkół przy Gimnazjum w Topoli Królewskiej

 

W ramach nagrody specjalnej Ola Gwadera mogła zaśpiewać piosenkę z towarzyszeniem zespołu Czerwony Tulipan w wieczornym koncercie.

 [easyrotator]erc_13_1342452867[/easyrotator]

 

Potem nastąpił najważniejszy, w moim rozumieniu, punkt festiwalu – Koncert konkursowy, do którego zostali zakwalifikowani:

ANDRZEJ MARCZYŃSKI – Wejherowo
AGATA ZAKRZEWSKA – Warszawa
BYLE DO GÓRY – Złocieniec
FANTASMAGORIA – Warszawa
FORMACJA OPOWIEŚCI KAMERALNYCH Z OŚRODKA KULTURY „BIAŁOGON” FILII DOMU KULTURY „ZAMECZEK” – Kielce
HARCERSKA GRUPA GMW – Gdańsk
HUNCWOT – Świdnica
JOANNA MIODUCHOWSKA – Warszawa
KLUCZ OD KILWATERA – Kutno, Warszawa, Bydgoszcz, Wrocław
KOSZTELE – Łódź
LATAJĄCY DYWAN – Milanówek
NIE PO DRODZE – Suwałki
OFENSYWA BRUNETÓW – Zamość
PAULINA KREJA – Tczew
PAWEŁ LESZOSKI – Żyrardów
PIOTR PŁAZA – Jelenia Góra
TOMASZ KRZYMIŃSKI – Warszawa
TOMASZ SAWICKI – Opole
TUNIA TRIO – Warszawa
Z DALA OD ZGIEŁKU – Warszawa

Dorota „SOWA” Kuziela – Warszawa

Jacek Daszyńki – Łódź/Meksyk

 

Jury

Tradycyjnie już, Przewodniczącą Jury była znawczyni i miłośniczka piosenki rodem z Krainy Łagodności Mariola Andrzejczak. Przyjaciółka NOCNIKA z 2007 roku.

Obok niej zasiedli:

Ewa Cichocka – wokalistka i źródło uśmiechu zespołu Czerwony Tulipan. Wielokrotnie nagradzana na największych festiwalach piosenki i przeglądach kabaretowych w Polsce;

Stefan Brzozowski – kompozytor i wykonawca piosenek poetyckich, satyrycznych i literackich. Od ponad dwudziestu lat pojawia się na estradzie obok przyjaciół z zespołu Czerwony Tulipan;

Krzysztof Ochnio – wokalista, basista, autor większości piosenek zespołu COFFEINA. Przyjaciel Nocnika z 2011 roku;

Andrzej Wawrzyniak – poeta, muzyk, bard. Laureat niezliczonej ilości przeglądów i festiwali. Na stałe współpracuje z wybitnymi postaciami polskiej estrady muzycznej.

Beata Jelonek – wokalistka zespołu SETA od lat związana z Ogólnopolską Turystyczną Giełdą w Szklarskiej Porębie. Jurorka największych przeglądów i festiwali piosenki turystycznej w kraju.

Wiesława Kwinto-Koczan – poetka, tekściarka od lat zakochana w Bieszczadach. Jej teksty usłyszeć można na płytach wielu zespołów z nurtu „Krainy Łagodności”, m. in. „Małżeństwo z Rozsądku”, „Cisza Jak Ta”, „Dom o Zielonych Progach”, „Leonard Luther” czy „Nad Porami Roku”

 

 

Po konkursie odbył Nocny Koncert Gwiazd, w którym wystąpili

 

Maciej Baranowski z zespołem

Maciek był nie tylko gwiazdą, ale jednym z gospodarzy Nocnika. Koncert udany, ciepły, pełny, a kontakt z Maćkiem jako organizatorem – bardzo pozytywny, o czym było już wcześniej.

Nad Porami Roku

Bardzo solidne, turystyczno-artystyczne granie. Chłopaki budzą sympatię i zarażają energią ze sceny.

Zaraz po ich koncercie następuje potop, przed którym drużyna Krainy Łagodności z pomocą przyjaciół chroni się pod odlatującym namiotem i pakuje w panice cytrynowy chlewik tfu! sklepik, bez nadziei na kontynuację nocnika. A tu werdykt nieogłoszony, pioruny leją, wilki jakieś! Koniec, śmierć i poruta, umarł na Nocniku, kicha! Ludzie pochowane popod murami bezdomne, niesie się tęsknota czyjaś – słowem Armagedon był i miał koronkową halkę.

 

Ale nie! SRU! SRU! SRU! Jednak będzie ciąg dalszy. Po godzinnej nawałnicy Bóg odwołał koniec świata, nocnikowicze wylegli na zalany dziedziniec, a Jury ogłosiło werdykt, który brzmiał, jak następuje:

 

Werdykt konkursu głównego Nocnik w Łęczycy 2012:

I nagroda – PAWEŁ LESZOSKI z Żyrardowa – nagroda Prezesa Zarządu Głównego PTTK – 2.000 zł brutto + nagroda specjalna im. Jerzego Reisera;

II nagroda – DOROTA „SOWA” KUZIELA z Warszawy – nagroda Burmistrza Miasta Łęczyca – 800 zł brutto + nagroda sklepu muzycznego Music and More w postaci gitary elektroakustycznej;

 Dwie równorzędne III nagrody:

– Formacja Opowieści Kameralnych z Ośrodka z Ośrodka kultury „Białogon” filii Domu Kultury „Zameczek” w Kielcach – Nagroda Dyrektora Radia Victoria – wysokiej klasy sprzęt turystyczny

– Jacek Daszyński z… Meksyku („jedyny zagraniczniak w konkursie”) – Nagroda Burmistrza Miasta Łęczycy – gitara

Iv nagroda – nagroda Prezesa Oddziału PTTK Ziemi Łęczyckiej w Łęczycy –Agata Zakrzewska z Warszawy

 

Wyróżnienia:

Joanna Mioduchowska z Warszawy

Piotr Płaza z Jeleniej Góry

– Zespół Nie Po drodze z Suwałk

– Zespół Klucz Od Kilwatera z Kutna, Warszawy, Bydgoszczy i Wrocławia
Specjalna Nagroda Publiczności – Zespół Byle Do Góry ze Złocieńca – gitara – ufundowana przez sklep muzyczny Rock’n’Roll z Łodzi;

 

Zaproszenie na 45 Giełdę Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie otrzymali:

Formacja Opowieści Kameralnych

Joanna Mioduchowska

Paweł Leszoski

– Zespół Z Dala Od Zgiełku

oraz… cała Publiczność Nocnika
Również wśród publiczności głosującej na wykonawców rozlosowano nagrodę – wannę akrylową prostokątną. Szczęśliwiec, którego wskazał los odebrał ją własnoręcznie zapewniając, iż zostanie wypełniona wspomnieniami z Nocnika.

 

W moje ucho – oprócz solistów i zespołów, ujętych w werdykcie – wpadli również następujący wykonawcy, z których większość znam osobiście i wiem, że nie tylko artystycznie są przefajni. Tak posłodziwszy, wymieniam:

 

Tomasz Krzymiński, Andrzej Marczyński, Tomasz Sawicki,

– artyści dojrzali, skrystalizowani i treści w formie scenicznej – warto pójść na ich recital

 

Duet Huncwot

Z początku ich występ wzbudził we mnie odrobinę rezerwy. Potem jednak stopniałem i kupiłem. Sam nie wiem, chyba wydali mi się… prawdziwi.

 

W związku z pogodą koncert laureatów odwołano.

Odbyły się jednak (a było już ok. 1 w nocy) koncerty Czerwonego Tulipana i Grzmiącej Półlitrówy, która grała do świtu akustycznie, nawet wtedy, kiedy wyłączono prąd!

[easyrotator]erc_65_1342454950[/easyrotator]

 

Oto festiwal! SRU!

 

Mateusz Rulski

ZA ZDJĘCIA Z NOCNIKA 2012 DZIĘKUJEMY ADZE BIAŁECKIEJ 🙂  

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • MySpace
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Grono.net
 • Wykop
 • co-robie
 • Forumowisko

Łagodna Lista Przebojów
w czwartki od 20:00
na antenie Radia Aspekt

Kraina Łagodności TV

Archiwum