Get Adobe Flash player

Znajdź nas na Facebooku

Spoleczność

Tagi

Lubelska Federacja Bardów na nowej płycie – „Stachura – Poematy” premiera 1 grudnia

Lubelska Federacja Bardów co jakiś czas zaskakuje nas pozytywnie nowymi, świeżymi i za każdym razem wspaniałymi klimatycznymi nagraniami. Tym razem  lubelscy artyści postanowili zmierzyć się z poematami Stachury – nowa płyta w dobrych sklepach płytowych pojawi się już 1 grudnia.

W połowie lat dziewięć dziesiątych ubiegłego stulecia Lubelszczyzna miała kilkanaście osób uprawiających piosenkę literacką na pierwszorzędnym poziomie . Pojawili się zwycięzcy ogólnopolskich konkursów.Tych osób przybywało.Naturalną potrzebą stało się zorganizowania środowiska. Były więc comiesięczne spotkania w klubie Kotłownia. Następnie w Kawiarni Artystycznej Hades. Wymyślono nazwę: Lubelska Federacja Bardów. Lubelska bo terytorium. Federacja, bo luźny związek niezależnych podmiotów. Bardów, bo zamierzano uprawiać piosenkę autorską, zaangażowaną w sprawy wszelkie świata tego.Sposób organizacji pracy i występy przypominały metody stosowane w piwnicach artystycznych, gdzie jest wielu autorów, wielu kompozytorów i wielu wykonawców.Gdzie nie ma jednego lidera. Gdzie są tylko kierownicy poszczególnych projektów, co chwilę inni. Gdzie decyzje zapadają w głosowaniu. Członkowie umówili się pisać utwory do użytku wspólnego Lubelskiej Federacji Bardów, ale i wykonywać równolegle solowe projekty.Osobność grupy zasadzać się miała na jednoczesnym epatowaniu energią i oryginalnym przekazem. Pierwszy koncert w Hadesie został nagrany i wydany na płycie w 1999 roku. Wtedy brzmienie grupy charakteryzowało 6. głosów, fortepian, gitara i altówka. To brzmienie utrzymało się jeszcze na kolejnej płycie, gdzie Lubelska Federacja Bardów wykonała nieznane utwory Kazimierza Grześkowiaka.Z czasem dwóch głosów ubyło i w to miejsce  weszły: bas i perkusja. Następne 5. płyt nagrano w z użyciem sekcji rytmicznej. Zespół mógł dzięki temu występować nie tylko w kameralnych warunkach ale i na masowych imprezach. Lubelska Federacja Bardów od początku weszła w nurt festiwalowy występując w roli gwiazdy podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Tak zarysowany kierunek utrzymuje do dziś. Formacja odbyła też wiele wędrówek po świecie: Wiedeń, Londyn, Nowy Jork, Paryż, Lwów i Dublin. Stale przyznaje się do swoich lubelskich korzeni i realizuje kolejne plany. Wszyscy członkowie zespołu piszą i komponują. Składają się na repertuar wspólny i wydają płyty solowe. Ale czasem oddają swój czas i talent na rzecz innych twórców.Po upamiętnieniu poezji Karola Wojtyły i piosenek Kazimierza Grześkowiaka przyszedł czas na prowokację intelektualną w pięknej formie muzycznej – na pokazanie gdzie jest poezja w twórczości Edwarda Stachury.

Co czeka na nas na nowej płycie? Nowy krążek Federacji zawiera  wyłącznie poematy i pojedyncze zdania z tomu opowiadań Stachury Się.Fragmenty konstytutywne  poematów pochodzących z pierwszego okresu twórczości poety, kiedy to osiąga efekt nowatorstwa stricte literackiego i kiedy jeszcze bohater liryczny ma silnie zarysowane ego. „Ja”będące podmiotem interpretującym świat oglądany oczyma wędrowca i „ja” będące jednocześnie przedmiotem poznania. I tak ,w poemacie Kropka nad ypsylonem ukazuje bohatera w śmiertelnym starciu ze wszystkim co zastane. Używając wyszukanych inwektyw wyszydza dotychczasowy porządek świata, któremu nadaje imię: Schemat. W Dużo ognia dominuje intesywna rozmowa ego z alter ego ( w aurze natchnienia rodem z  Pieśni nad Pieśniami), a mityczna wędrówka  odbywa się wgłąb  duszy. W ten sposób uzyskał autor efekt retoryki intymnej. Mówienia wzniosłego i  bliskiego jednocześnie. W poemacie Po ogrodzie niech hula szarańcza mamy udaną implementację formuły poezji amerykańskich beatników,ale wypełnioną  filozofią Stachury: Ego powoli zamiera i wchodzi w dialog ze światem dookolnym. Dochodzą do głosu demony podświadomości i euforyczne stany nadświadomości. A poemat Przystępuję do ciebie łączy formę suplikacji modlitewnej z zabiegami  składniowymi tak by oddać pewien rytuał budowania wspólnoty ludzi  chcących za życia wejść do raju  nadświadomości, gdzie czas staje i ma się poczucie panlokacji .

Kompozycje stworzyli artyści LFB, każdy z osobna wybierając fragmenty tekstów i tak je redagując by zrobiło się miejsce dla ciekawej muzyki.Rzecz powstawała etapami ale już w XXI wieku.Dominującym wzorcem muzycznym, do którego się odwołali jest rock progresywny.Ten dobrze unosi  ambitne dzieła literackie, skomplikowane konstrukcyjnie i wywołujące wielkie emocje.

Zapraszamy do dobrych sklepów muzycznych już niebawem.

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • MySpace
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Grono.net
 • Wykop
 • co-robie
 • Forumowisko

Łagodna Lista Przebojów
w czwartki od 20:00
na antenie Radia Aspekt

Kraina Łagodności TV

Archiwum