Get Adobe Flash player

Znajdź nas na Facebooku

Spoleczność

Tagi

Festiwal im. Piotra Skrzyneckiego w Mińsku Mazowieckim pod patronatem Krainy

20006_123_2013-11-07_plakat_skrzynecki_2013_650Festiwal im. Piotra Skrzyneckiego organizowany jest już po raz piąty przez Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim, w mieście dzieciństwa Patrona Festiwalu i jego Honorowego Obywatela. To jedyny w Polsce festiwal Jego imienia

Pięciodniowe święto muzyki, poezji i teatru jest jedynym tego typu projektem w kraju, w który angażuje się nie tylko krakowska Piwnica pod Baranami, ale także legendy polskiej piosenki, filmu, fotografii i teatru. Festiwal łączy zatem wszystkie te, wzajemnie uzupełniające się, dziedziny i nawiązuje do wszechstronnych działań Piwnicy pod Baranami.

Festiwal startuje już 12 listopada warsztatami E-MULTIPOETRY, będącymi praktycznym kursem pisania tekstów piosenek. Przy wykorzystaniu nowoczesnych mediów pozwalają one uczestnikom rozwijać kreatywność, zdobyć nowe umiejętności, doskonalić techniki pisarskie w różnych gatunkach literackich. Warsztaty poprowadzi Michał Zabłocki – pomysłodawca projektu e-multipoetry, wykładowca Studium Literacko-Artystycznego przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (najstarszej w Polsce szkoły kreatywnego pisania), autor wielu tomików wierszy, popularnych blogów, tekstów piosenek i multimedialnych poetyckich inicjatyw.

Po zakończeniu warsztatów, na scenie MDK pojawi się Czesław Mozil. Jego płyta pt. Debiut zawiera utwory napisane przez internautów na portalu e-multipoetry.

Drugiego dnia Festiwalu organizatorzy zapraszają na WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII „PIOTR S.” autorstwa Ryszarda Korneckiego i Zbigniewa Łagockiego  W wernisażu udział wezmą piwniczanie: Krystyna Styrna-Bartkowicz, Sebastian Kudas, Ola Maurer oraz Hieronim Sieński – kolekcjoner i archiwista, którego pamiątki związane z Piotrem wzbogacą ekspozycję. Spotkanie poprowadzi dziennikarka i reżyserka Krystyna Gucewicz.

Trzeci dzień Festiwalu to dzień teatralny. Serdecznie zapraszamy na spektakl pt. „PIEŚŃ ZAKLĘTA”, w przekładzie i reżyserii Marty Klubowicz, na podstawie poezji Josepha von Eichendorffa. Usłyszymy ją częściowo w oryginale, by zabrzmiała muzyka języka, w którym powstała. Pieśni skomponowane przez Piotra Andrzeja Walewskiego, twórcę słynnej „Dezyderaty” zadźwięczą kryształowym sopranem Oli Maurer. W rolę Poety wcieli się pochodzący z Niemiec aktor Fred Apke, a towarzyszyć mu będą wspomniani powyżej Marta Klubowicz, Ola Maurer i Piotr Andrzej Walewski.

Czwartego dnia Festiwalu odbędzie się 5. Przegląd Piosenki Poetyckiej im. Piotra Skrzyneckiego, którego uczestnicy będą mogli wyśpiewać sobie nagrodę Grand Prix – występ w siedzibie Kabaretu Piwnica pod Baranami. O tym zdecyduje jury, w którym zasiądą: Ola Maurer, Elżbieta Wojnowska, Wacław Krupiński, Jan Poprawa i Robert Zapora. Laureatów konkursu poznamy już wieczorem w pierwszej części koncertu „Wśród pomarańczy na rozdrożach”, na który złożą się utwory z repertuaru Piwnicy wykonane i zaaranżowane przez reprezentujący Miejski DK zespół TAMARYSZE.

I wreszcie 16 listopada w auli Zespołu Szkół im. Kazimierza Wielkiego odbędzie się koncert galowy wieńczący 5. Festiwal im Piotra Skrzyneckiego. Z artystami Piwnicy pod Baranami, w premierowym programie wystąpią gościnnie: Joanna Kulig, Dorota Miśkiewicz, Michał Szpak oraz Piotr Cugowski. Widzowie będą mieli niepowtarzalną szansę usłyszeć zupełnie nowe, unikatowe wykonania piwnicznych utworów. Koncert „Gdzie jest Piotr…” to nie tylko wspomnienie o Skrzyneckim, ale także hołd złożony mu przez artystów.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • MySpace
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Grono.net
 • Wykop
 • co-robie
 • Forumowisko

Łagodna Lista Przebojów
w czwartki od 20:00
na antenie Radia Aspekt

Kraina Łagodności TV

Archiwum